четверг, 3 сентября 2015 г.

Met ar akmeni ES fondu apgūšanas procesam

Tiecoties pēc atbalsta lieliem investīciju projektiem, var atsisties pret pieteikšanās termiņu; sistēma veicina «papīru sazīmēšanu» uz ātru roku
Eiropas Savienības fondi daudziem uzņēmējiem ir kalpojuši par atspērienu, tomēr atbalsta apguves mehānisms mēdz būt neefektīvs, kavējot nosprausto atbalsta mērķu sasniegšanu. To apstiprina arī Valsts kontroles konstatētais, ka Latvijā izveidotā ES fondu sistēma nemotivē atbalsta saņēmējus tiekties pēc projektu pieteikumos solītā.
Par daudz kritēriju
«Nereti rodas situācijas, ka teorētiski līdzekļi ir pieejami un atbilst konkrētā uzņēmēja specifiskajiem biznesa plāniem. Taču realitātē izrādās, ka projekta tehniskajā specifikācijā minētie kritēriji nav izpildāmi teju lielākajai daļai potenciālo pretendentu vai arī rada papildus biznesa riskus,» uzskata SIA PB Finanses finanšu eksperte Agnese Pastare. Piemērs ir Lauku atbalsta dienesta vasarā izsludinātais atbalsta pasākums «Atbalsts ieguldījumiem pārstrādē». Projektu iesniegšanas 2. kārta bija atvērta no 6. jūlija līdz 4. augustam. Pieejamais publiskais finansējums bija 11 milj. eiro liels un pieteikties varēja lauksaimniecības produktu pārstrādātāji, kas vēlas paplašināt, atjaunot vai būvēt jaunas ražotnes. Pieteikšanās termiņš – tikai nepilns mēnesis. Tas būtiski apgrūtina uzņēmēju iespējas sagatavot nepieciešamo dokumentāciju tik liela mēroga projektam kā jauna ražotne. «Šāda sistēma veicina «papīru sazīmēšanu» uz ātru roku, nevis liecina par ilgtspējīgu biznesa domāšanu,» secina A. Pastare.
«Ja, piemēram, jāpasūta iekārtas, tad mēnesis paiet, tikai aptaujājot potenciālos piegādātājus, jo Latvijā tiem ir tikai pārstāvniecības. Sākotnējo piedāvājumu var saņemt mēneša laikā, tādējādi sagatavot projektu ir grūti,» uzskata Elīna Dripe, bezglutēna miltu produktu ražošanas uzņēmuma Dorean īpašniece.
Plašāk lasiet rakstā Met ar akmeni ES fondu apgūšanas procesam ceturtdienas, 3. septembra, laikrakstā Dienas Bizness (7. lpp.)!

Комментариев нет:

Отправить комментарий